Stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Znamy decyzje RPP.

Większość ekonomistów spodziewa się utrzymania referencyjnej stopy procentowej na poziomie 1,50% przynajmniej do końca bieżącego roku.

Marcin Gawlik
Starszy Ekspert Finansowy

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Znamy decyzje RPP.

Większość ekonomistów spodziewa się utrzymania referencyjnej stopy procentowej na poziomie 1,50% przynajmniej do końca bieżącego roku. Według nich pierwsza podwyżka miałaby nastąpić dopiero w pierwszym kwartale 2018 roku. Jedynie czterech spośród 21 ankietowanych ekonomistów uważa, że podniesienie stóp procentowych nastąpi jeszcze w tym roku.

Warto dodać, że po raz ostatni Rada Polityki Pieniężnej zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 50 pb.

Tym samym mamy do czynienia z najdłuższym w historii III RP okresem stabilności kosztów kredytu. Dobra wiadomość dla kredytobiorców jest taka, że raty kredytów nie powinny wzrosnąć. Także koszty okołokredytowe powinny pozostać niezmienne.

Powodów do zadowolenia nie mają za to oszczędzający w bankach. Niskie oprocentowanie lokat i rachunków bankowych utrzyma się na rekordowo niskim poziomie. To natomiast może przełożyć się na wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości. Inwestorzy zaczną lokować swój kapitał w tym sektorze, ponieważ tu nadal zyskują szansę na znaczne powiększenie swoich przychodów.

Komentarz eksperta:

"Decyzja RPP nie była dla rynku żadnym zaskoczeniem. Dzięki utrzymaniu stóp na stabilnym, niskim poziomie, kredyty oparte na zmiennej stopie procentowej - czyli głównie kredyty hipoteczne - pozostają tanie. Najbardziej korzystają osoby, które uzyskały od banków korzystne marże swoich kredytów - bo atrakcyjna marża w zestawieniu z niskimi stopami daje znaczne obniżki miesięcznych rat. W gorszej sytuacji znajdują się osoby, które lokują w bankach swoje oszczędności, bo niskie stopy procentowe oznaczają również niskie oprocentowanie lokat. Przy obecnym poziomie inflacji (2% rdr), po uwzględnieniu obowiązku zapłaty podatku Belki (19%) pieniądze złożone na lokacie realnie tracą na wartości. Osoby szukające zysku są zmuszone sięgać po opcje bardziej ryzykowne, takie jak np. fundusze inwestycyjne. Alternatywą pozostaje inwestycja w nieruchomości, która daje duże bezpieczeństwo, ale wymaga zaangażowania środków na dłużej. Coraz częściej obserwuje się również zakup nieruchomości w celu inwestycyjnym z wykorzystaniem kredytu".

Marcin Gawlik - Prime Money

Marcin Gawlik
Starszy Ekspert Finansowy