Jakość przede wszystkim, czyli Polak buduje dom

Serwis oferteo.pl w swoim dorocznym raporcie, publikuje dane dotyczące preferencji budowlanych Polaków.

Marcin Gawlik
Starszy Ekspert Finansowy

Jakość przede wszystkim, czyli Polak buduje dom


Wydajemy, żeby oszczędzić

Serwis oferteo.pl w swoim dorocznym raporcie, publikuje dane dotyczące preferencji budowlanych Polaków. Warto do niego zajrzeć, chociażby po to, żeby samemu dokonać trafnego wyboru, jeżeli marzy nam się własny kąt.

Z czego?

Co ma dla nas znaczenie, kiedy decydujemy się na wybudowanie domu? Okazuje się, że coraz większą wagę przywiązujemy do wysokiej jakości i trwałości materiałów, użytych do budowy. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że w końcu zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że lepsze materiały dają nam oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Lepsza izolacja obniża wydatki na ogrzewanie, podobnie jak zastosowanie np. pompy ciepła. Znaczenie ma też ekologia - coraz częściej wybieramy produkty przyjazne środowisku.

Chociaż "nowoczesność w domu i zagrodzie" pojawia się często, to w kwestii wyboru materiałów jesteśmy raczej tradycjonalistami. Dominuje bloczek komórkowy i cegła. Mimo to aż 10% budujących decyduje się na technologię szkieletową, bardzo popularną zwłaszcza za oceanem.

Kto i za co?

Cena ma coraz mniejsze znaczenie. Okazuje się, że coraz częściej rezygnujemy z budowy systemem gospodarczym, wybierając profesjonalną ekipę. Nawet jeżeli część podstawowych robót wykonujemy sami, to bardziej zaawansowane prace wolimy zlecać specjalistom. Jeżeli nie mamy oszczędności wystarczających do sfinansowania budowy w całości, decydujemy się na kredyt. Aż 62% z budujących posiłkuje się tą formą finansowania. W takim wypadku koszty budowy muszą spełniać zakładane przez banki kryteria - po szczegóły warto zwrócić się do doradcy.

Dlaczego?

Najczęstszym powodem, dla którego budujemy dom, jest chęć zrealizowania naszych marzeń (24%). Decydujemy się na budowę również dlatego, że w naszej ocenie budowa jest często bardziej opłacalna niż zakup mieszkania (18%) albo... chcemy mieć ogród (12,5%).

Gdzie?

Najczęściej budujemy domy na wsi (aż 57%), albo w małych miastach (12%). Istnym zagłębiem budowlanym jest Mazowsze - tu powstaje najwięcej domów (17% w skali całego kraju). Warto o tym pamiętać, jeżeli w przyszłości będziemy chcieli sprzedać dom. Więcej domów to bardziej płynny rynek - a więc większe szanse na sprzedaż w krótszym czasie i za lepszą cenę.

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki budowlanej i wbiciem pierwszym wbiciem łopaty, oprócz dokładnego zaplanowania kosztów i terminów, pomyślmy o nieprzewidzianych zdarzeniach i wydatkach. Co drugi budujący (53%) wydał na dom więcej, niż pierwotnie zakładał. Sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, stan prawny działki. Jeżeli finansujemy budowę z kredytu, zaplanujmy wydatki znacznie wcześniej. Skontaktujmy się z doradcą finansowym, architektem, rzeczoznawcą ds. nieruchomości, ekipami budowlanymi i wykończeniowymi. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na pojawiające się po drodze niespodzianki. Bo co do tego, że niespodzianki się pojawią, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Mimo to na pewno warto poświęcić ten czas, żeby na koniec móc usiąść wygodnie przy kominku, albo we własnym ogródku.

źródło:

www.oferteo.pl

Marcin Gawlik
Starszy Ekspert Finansowy