Jak sfinansować zakup cesji umowy deweloperskiej?

W ostatnich miesiącach zakup cesji praw z umowy deweloperskiej jest bardzo często spotykaną transakcją na rynku.

Martyna Cwalina
Starszy Ekspert Finansowy

W ostatnich miesiącach zakup cesji praw z umowy deweloperskiej jest bardzo często spotykaną transakcją na rynku. Niestety nie każdy bank ma określoną procedurę na taką ewentualność, deweloperzy w większości przypadków wymagają podpisania od razu umowy u notariusza. Co zrobić, aby spokojnie podejść do takiej umowy nie martwiąc się o uzyskanie kredytu?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego na zasadzie cesji polega na przejęciu praw osoby, która podpisała umowę deweloperską z deweloperem tj. zakupiła mieszkanie. Przejęcie praw kupującego jest dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na 2 letnie oczekiwanie na wybudowanie mieszkania, a chciałyby kupić mieszkanie z pierwszej ręki, unikając opłacania 2% podatku PCC.

Proces zakupu jest bardzo podobny do zakupu bezpośrednio od dewelopera. Zamiast umowy deweloperskiej, klienci podpisują cesję czyli przejmują prawa poprzedniego kupującego np. cenę, która rok czy dwa lata temu była w wielu przypadkach niższa od obecnie oferowanych na rynku. Zdarza się, że pierwszy nabywca lokalu, który staje się dla naszego klienta sprzedającym, chce na transakcji zarobić i do ceny mieszkania doliczane jest tzw. odstępne. Jest to kwota dodatkowa, którą kupujący musi zapłacić z własnych środków, bądź z kredytu hipotecznego. Jednak nie każdy bank  udzieli kredytu na dodatkowe koszty. Dodatkowym zagrożeniem dla transakcji może być fakt, że nie każdy bank skredytuje zakup cesji opłaconej w całości tzn. w sytuacji gdy sprzedający zapłacił już pełną kwotę za nieruchomość deweloperowi.

Nasi eksperci podpowiedzą, na podstawie jakich dokumentów i na jaką część ceny (cenę z odstępnym czy bez) banki wydadzą pozytywna decyzję. W przypadku zakupu nieruchomości na podstawie umowy cesji ważne jest, aby cały proces rozpocząć od analizy banków, które będą zainteresowane taką transakcją. Źródło i wysokość dochodu, forma i okres zatrudnienia również mogą skutkować wykluczeniem części banków. W przypadku uzyskania decyzji negatywnej, już po podpisaniu umowy cesji, możemy zostać bez pieniędzy na zakup, a z zobowiązaniem do zapłaty nad którym ciąży widmo uproszczonej windykacji na mocy art. 777 K.P.C.

Proces zakupu cesji ze strony kredytowej przebiega analogicznie jak proces zakupu mieszkania od dewelopera z małymi wyjątkami. Umowa cesji utożsamiana jest w bankach z umową deweloperską. W celu rozpoczęcia standardowej procedury należy skompletować dokumentację finansową oraz dokumentację dotyczącą nieruchomości, w tym nasi eksperci wyręczają klientów, kontaktując się bezpośrednio z deweloperem w celu sprawnego uzyskania kompletu dokumentów. Kolejnym krokiem po wyborze banków i uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, jest złożenie wniosków i przeprowadzenie klienta przez procedurę kredytową. Przy wyborze banku w którym klient decyduje się zakończyć procedurę, należy mieć na uwadze, że bank nie wypłaci środków deweloperowi, a sprzedającemu cesję – w tym momencie procedura odbiega od standardu zakupu mieszkania od dewelopera.

Należy pamiętać, aby do procesu zakupu mieszkania – nie tylko przy zakupie cesji, podejść w odpowiedniej kolejności. Spotkanie ze specjalistą kredytowym powinno odbyć się zanim udamy się do dewelopera bądź spotkamy się ze sprzedającym mieszkanie, aby posiadać wszelkie niezbędne informacje, które pomogą w rozmowach. Klienci znający swoje możliwości kredytowe mają szansę na wcześniejszą rezerwację mieszkania i nie muszą się obawiać, że mieszkanie zostanie sprzedane innemu klientowi. Dodatkowo, znając swoją zdolność kredytową i mając zaplanowany proces stawiamy się w zupełnie innej pozycji negocjacyjnej. Nasi eksperci już na pierwszym spotkaniu zaplanują proces krok po kroku, wyjaśnią najważniejsze kwestie i będą wsparciem na kolejnych etapach.

Martyna Cwalina
Starszy Ekspert Finansowy