​Dobry leasing nie jest zły

Posiadając własną firmę chcemy, żeby się rozwijała, była rozpoznawalna na rynku i dochodowa. Większość przedsiębiorców, aby osiągnąć powyższe cele sięga po dodatkowe finansowanie. Na rynku jest wiele produktów umożliwiających sfinansowanie narzędzi służących rozwojowi firmy. Jednym z nich jest właśnie leasing.

​Dobry leasing nie jest zły

Posiadając własną firmę chcemy, żeby się rozwijała, była rozpoznawalna na rynku i dochodowa. Większość przedsiębiorców, aby osiągnąć powyższe cele sięga po dodatkowe finansowanie. Na rynku jest wiele produktów umożliwiających sfinansowanie narzędzi służących rozwojowi firmy. Jednym z nich jest właśnie leasing.

Leasing z definicji jest umową cywilnoprawną, na podstawie której leasingobiorca może korzystać z danego środka, należącego do leasingodawcy (firmy leasingowej). W zamian płaci na rzecz leasingodawcy opłaty, m.in. w postaci rat leasingowych. Całość jest jednak trochę bardziej złożona.

Takie rozwiązanie umożliwia wygodne i tanie sfinansowanie zakupu nowego samochodu, na potrzeby prowadzenia działalności albo sprzętu do biura (komputery, meble, oprogramowanie itp.). Przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej korzystają z tego rozwiązania, ponieważ nie obciąża finansów firmy i przynosi korzyści podatkowe. Klienci z którymi się spotykam, twierdzą, że nie stać ich na zakup samochodu za np. 50 000 zł, ale są w stanie płacić ratę 500 zł miesięcznie, ponieważ nie jest to dla nich duży wydatek. Dzięki temu obniżają koszt prowadzenia działalności i stać ich na zakup samochodu, który przyczyni się do rozwoju ich firmy.

W niniejszym artykule skupimy się na leasingu samochodu osobowego.

Dużo ofert, dużo pytań.

Firma się rozwija, chcemy usprawnić pracę naszego handlowca i kupić mu samochód do celów służbowych, aby mógł pozyskiwać nowych Klientów. Idziemy więc w tej sprawie do salonu samochodowego, albo szukamy np. auta używanego w komisie. Gdy już znajdziemy takie, które nam odpowiada, może pojawić się pytanie o to, jak sfinansować jego zakup tak, żeby nie angażować od razu dużych środków własnych? Tu z pomocą przychodzi leasing.

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się już na konkretny samochód. Jak więc wybrać firmę leasingową, która da nam najlepszą ofertę? Trzeba w pierwszej kolejności zastanowić się na czym nam zależy, ponieważ oferty uzależnione są np. od wieku samochodu. Musimy podjąć decyzję, czy dysponujemy 10% wkładem własnym czy znacznie większym. Ważne jest również czy chcemy samochód wykupić za przysłowiową złotówkę, czy wiemy, że za 5 lat będzie nas stać, żeby zapłacić 30% wartości samochodu. Wszystkie te aspekty wpłyną na ratę, którą będziemy płacić co miesiąc.

Banków oferujących leasingi jest dużo, ale żeby z wielu ofert wybrać tę najtańszą, trzeba poświęcić dużo czasu, albo zwrócić się do doradcy, który na co dzień się tym zajmuje.

Na co zwrócić uwagę?

Pracując na co dzień z Klientami, łatwo jest zauważyć, że każda sprawa jest inna i często „nietypowa”. Jednym z najważniejszych aspektów jest to, żeby się wzajemnie dobrze zrozumieć. Ułatwia to znalezienie najbardziej satysfakcjonujących rozwiązań. Moja praca polega na tym, aby porównać oferty, wynegocjować jak najlepsze warunki, a także wyręczyć Klientów w każdym możliwym aspekcie np. kompletując dokumenty i kontaktując się z analitykami w bankach, dzięki czemu moi Klienci oszczędzają swój czas. Kiedy zastanawiam się nad wyborem najlepszego telewizora do salonu, zazwyczaj pytam o opinię doświadczonych specjalistów z zakresu RTV. Jeżeli chodzi o tematykę leasingu, to właśnie ja odpowiadam na pytania swoich klientów. Chcę też w związku z tym zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii technicznych związanych z leasingiem.

Przedsiębiorcy w Polsce najchętniej wybierają leasing operacyjny. Plusem tego rodzaju leasingu jest możliwość zakwalifikowania raty brutto (rata netto + podatek VAT) oraz wkładu własnego do kosztów uzyskania przychodów, dzięki temu przedsiębiorcy co miesiąc zapłacą niższą kwotę podatku.

W celu wybrania najkorzystniejszej oferty leasingu, warto określić poniższe parametry:

Wkład własny - środki które wnosimy przed wypłatą leasingu, im jest on wyższy tym rata będzie niższa;

Okres trwania leasingu – czas po którym będziemy musieli wykupić samochód, im jest on dłuższy tym zapłacimy niższą ratę,

Procent wykupu - jest to kwota, którą musimy zapłacić po zakończeniu okresu trwania leasingu, dopiero po jej wpłaceniu staniemy się właścicielami samochodu. Dopóki jej nie zapłacimy, właścicielem pojazdu będzie firma leasingowa, która jest też przez cały okres leasingu wpisana w dowodzie rejestracyjnym.

Kolejną ważną rzeczą jest faktura VAT. Przy poszukiwaniu samochodu należy zwrócić uwagę na to, czy podmiot sprzedający nam auto ją wystawia. Jest dowodem zakupu, potrzebnym do uzyskania leasingu. Istotną kwestią jest też wiek samochodu. Im samochód jest starszy, tym okres spłaty krótszy, a oferta finalnie droższa. Dokonując zakupu w komisie, powinno zachować się szczególną ostrożność przy wpłacaniu zadatku. Jeżeli podpiszemy umowę wstępną, wpłacimy zadatek, a nie uda nam się uzyskać leasingu, możemy stracić wpłacone pieniądze (albo mieć duże trudności z ich odzyskaniem). Aby uniknąć takich niespodzianek warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który zweryfikuje przed podpisaniem umowy czy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa pozwoli na uzyskanie leasingu. Dodatkowo doradca odpowie na nasze pytania, pomoże w znalezieniu najlepszej oferty i pomoże przejść przez cały proces związany z uzyskaniem leasingu.

Najnowsze posty
No items found.